Kamburluk Nasıl Oluşuyor ve Ne Tür Sağlık ve Psikolojik Sorunlara Neden Oluyor?

Kamburluk bir anda gelişmiyor elbette. Yıllarca anneler ve babalar hep uyarıyorlar evlatlarını. Onlar her uyarışın da çocuklar duruşularını da düzeltiyor bir süreliğine. Fakat sonra unutup yine kendilerini salıyorlar ve eğik durmaya başlıyorlar. 

 

Öğrencilik yılları boyunca çocuklar hep derslerde kitaba ve deftere doğru eğildikçe eğiliyor. Bunu ellerinde olmadan yapıyorlar. Sanki kitapta çalıştıkları konuya odaklandıkça bu eğilme kendiliğinden oluyor. Sonra işe başlayınca bu kez de masa başında bilgisayarıma doğru sürekli eğik durmaya devam ediliyor. 

 

 

Tüm kifoz şikayetlerinin sadece %3  gibi küçük bir kısmı genetik kaynaklı olsa da, tamamen unutkanlık ve sağlıksız oturma alışkanlığı sonucu gelişenlerin sayısı çoğunlukta.

 

Eğik durmanın bir tür kötü alışkanlık olduğuna inanıyorum. Öyle bir kötü alışakanlık ki yüzümüze gülüp arkamızdan iş çeviren şeytansı bir dost gibi eğik durdukça rahatladığımızı ve işimize daha iyi konsantre olduğumuzu sanmamız için bizi kandırıyor.

 

Esasen bırak rahatlamayı ya da konsantre olmayı tam tersi hayatımızı içinden çıkılmaz bir problemler yumağına döndürdüğünü ise sırt ve boyun ağrıları başlayınca anlıyor ve omurgada ki eğiklik belirgin bir hal alınca da şok geçiriyoruz. Ve artık dik dur uyarılarından sonra bile dik duramadığımızı fark edip yıkılıyoruz. 

 

Ve kambur duruşun neden olduğu boyun ve sırt ağrıları mesai saatlerinde insanların işine odaklanmasına engel oluyor. Yeterince iyi çalışamıyor, tamamlanması gereken işleri zamanında yetiştiremiyorlar. Hayatım boyunca çalışkan ve başarılı olan bir insan sırf duruş bozukluğuna bağlı oluşan ağrılar nedeni ile kariyerinde başarısız olma riski ile yüz yüze kalıyor.

 

Ancak en kötüsü ağrılar da değil. Aynaya bakıldığında görülen kambur görüntü, zayıf, dirayetsiz ve başarısız hissetmeye neden oluyor. Her sabah kalkıp ofise gitmek insanlara ağır geliyor. Çünkü insanların sürekli kendine bakıp kambur duruşu hakkında dedikodu yaptığı hissine kapılıyorlar. Kendilerine güvenlerini tamamen kaybediyorlar. Hep yorgun hissediyor ya da ne kadar enerji dolu olsalar da bunu etraflarına yansıtamıyorlar.

 

Bir diğer mutsuzluk nedeni ise boyun kısalıyor olması. Eğri duruş nedeni ile boy olması gerekenden çok daha kısa gözüküyor. 

 

Tüm bunlar insanların kendilerini yalnız hissetmesine neden oluyor. İnsanlar yeniden dik durmak, omurgayı düzeltmek, hem sağlığa hem de öz güvene yeniden kavuşmak için tarif edilemez bir istek duyuyor.

Yorum Bırak:


Bu Yazıya İlk Yorumu Yapan Siz Olun !